Hladno vreme nas tera da više vremena provodimo u zatvorenom prostoru i zato ga treba na vreme pripremiti za niže temperature. Prvi i najvažniji korak jeste termofasadna izolacija i postavljanje stiropora, a tome se mogu pridodati i drugi načini za očuvanje toplote i prijatnog osećaja unutar prostorija.
Nisu sve preporuke veliko ulaganje, ali su sve osmišljene sa ciljem da se ostvari najveća korist sa uloženim sredstvima. Na taj način svaka nekretnina vredi i isplativa je za stanovanje.
I za celokupno postavljanje fasade i stiropor cena može da iznosi i po nekoliko hiljada eura, ali je to trošak koji se višestruko isplati tokom narednih godina i decenija.
Postavljanjem fasadne izolacije se toplotni gubici smanjuju i za 30% što znači toplije domove uz manju potrošnju energenata za zagrevanje. Takođe, primećeno je i da stiropor na zidovima doprinosi održavanju prijatnije unutrašnje temperature tokom leta pa je nekretnina izolovana od spoljašnjih vremenskih uticaja.
Iako se za izolaciju koriste različiti materijali, najpopularniji je stiropor. Ima odlične izolacione učinke, otporan je na razne uticaje i može da traje duže od 3 decenije bez ikakvih ulaganja. Sve su to osobine i prednosti koje ga čini traženim, ali je svakako najveća razlika u ceni.
Naime, kada se upoređuje fasadni stiropor cena je dosta niža od postavljanja kamene vune ili drugog vida izolacije, mogućnosti dekoracije su brojne, a rezultat odličan pa je i primena najrazličitija i odgovaraće u različitim opcijama.
Sada je pravo vreme za postavljanje, pre niskih temperatura, kiše i snega, a efekat je odmah osetan i napraviće razliku.
U slučaju da je potrebno, stolariju treba unaprediti za energetski efikasne modele, ali se i ona može pripremiti za hladnije vreme. PVC stolarija ima zimski i letnji režim na krilima prozora i vrata koji osiguravaju bolje ili lošije zatvaranje pa je to neophodno podesiti za manji prodor hladnijeg vazduha.
Osim toga, zamena kedera, gumica i podešavanje brava je još jedan način da se u domovima sačuva prijatna temperatura i stvori bolja izolacija.
Tokom zime se prostorije ređe provetravaju, unutra boravi veći broj ljudi pa je i mogućnost za porast vlažnost vazduha realna opasnost. Da bi se izbegli respiratorni problemi, ali i pojava buđi na zidovima, najbolje je postaviti apsorber vlage koji će prirodnim putem upiti višak vode u vazduhu i tako prostor učiniti zdravijim.
Iako postoje različiti modeli, najjefikasniji ne koriste ni struju niti su štetni po okolinu, već na jednostavan način, putem higroskopne soli, izvlače višak vlage i pretvaraju je u vodu koju zadržava u kutiji.
Ovaj proces započinje ako je vlažnost vazduha veća od 65% tako da je isušivanje vazduha moguće samo kada ta koncentracija pređe visoke granice.
Redovnim korišćenjem upijača vlage se sprečava razvoj plesni, zidovi se isušuju, a nekretnina čuva svoju vrednost.
Pre početka grejne sezone važno je proveriti ceo sistem bilo da je grejanje daljinsko ili u samostalno u domaćinstvima. Provera ložišta i cele mreže je jedan segment, ali je važno i testirati radijatore, ventile, i regulisati pritisak vazduha u njima.
Ostavljajući dovoljno vremena za proveru i zamenu dotrajalih delova osigurava se sigurno započinjanje grejanja i bezbedno korišćenje, bez ikakvih problema ili zastoja što se događa ako se mreža ne servisira na vreme.
Neke od poslova možete uraditi sami, za neke vam je potreban stručan majstor, ali je i ovo važan segment koji može doneti niže troškove grejanja i manje ulaganja u budućem periodu.
Za kraj, ali ne i manje važno, pre svake jesenje i zimske sezone važno je proveriti krov i oluke jer su to mesta koja će dati jasne znakove propuštanja vode i snega ako postoje problemi. Popravke su moguće tokom suvog perioda pa zato ne treba čekati poznu jesen i zimu za otkrivanje oštećenja.
Zamena naprslih crepova, provera da li su dobro pozicionirani i zamena problematičnih delova oluka je neophodno ulaganje koje se javlja nakon nekoliko godina.
Osim toga, čišćenje oluka od lišća, granja i prljavštine će očuvati njihovu funkcionalnost pa je i to posao koji treba uraditi pre zime jer neće doći do prokišnjavanja, a konstrukcija će se očuvati bez problema.
Neki od ovih poslova se rade svake sezone (čišćenje oluka i provera grejne mreže), a neki se rade samo jednom u nekoliko decenija (postavljanje fasadne izolacije sa stiroporom).
Na ovaj način se postiže cilj – stvara se bolje izolovan, topliji i za boravak prijatniji prostor koji zahteva manje ulaganja, a pruža kvalitetnije stanovanje. Tako se nekretnina priprema za niske temperature i čuva njena vrednost duži vremenski period.
Slike:
https://www.pexels.com/photo/brown-and-white-wooden-house-under-blue-sky-8134847/
https://www.pexels.com/photo/interior-of-light-living-room-with-couch-and-tv-6527055/