Kada govorimo o adaptaciji, renoviranju ili izgradnji objekta, uvođenje struje u kuću je jedna od najvažnijih faza. Tada je potrebno uzeti u obzir sve paramatre i standarde bezbednosti, obezbeđenja te funkcionalnosti, kako bi instalacije bile postavljene na ispravan način.
Rad na strujnim instalacijama je složena procedura koja zahteva pažljivo planiranje, ali stručnost električara koji je izvode. Ukoliko vam je potrebno uvođenje struje, to svakako znači da ste još na početku adaptacije objekta i da imate dovoljno vremena da pronađete majstora. Naše je da napomenemo da pravog majstora možete pronaći kucanjem fraze električar Beograd u Google pretragu.
Na prvom mestu, najvažnije je planiranje električnih instalacija. Za ovaj posao će vam biti potreban projekat, koji podrazumeva raspored i položaj utičnica, prekidača, rasvetnih tela, razvodnih kutija i glavnog razvodnog ormana. Naravno, ovo je zadatak koji moraju uraditi licencirani električari.
Da bi električne instalacije radile i bile bezbedne za korišćenje, potrebno je uraditi i proračun opterećenja. To podrazumeva odabir prekidača, kablova i zaštitne opreme određenog modela i jačine, kako bi zajedničkim snagama mogli da izdrže ukupno predviđeno opterećenje. Kada se napravi projekat i obezbede uslovi za montažu, majstori će preći na sledeći korak. To je konkretno postavljanje elektroinstalacije, koja se obavlja u nekoliko faza.
Montaža glavnog razvodnog ormana je jedna od prvih faza uvođenja elektroinstalacije. Kako se u njemu uvode svi kablovi, osigurači te prekidači koji štite instalaciju, važno je da razvodni orman bude centralna tačka električnog sistema u kući. On mora biti lako dostupan, ali i na suvom prostoru, kako bi se izbegle havarije. Pozicija kablova je veoma važna, zbog čega je razvlačenje kablova najčešće jedna od narednih faza koju rade električari.
Kablovi se postavljaju redom, prema tačno utvrđenom redosledu. U zidove i plafone se postavljaju razvodne cevi kroz koje se provlače kablovi. Cevi moraju biti odgovarajućeg preseka, kako bi mogle da podnesu predviđeno opterećenje.
Ukoliko vam je potreban električar Beograd će zasigurno ponuditi majstore koji umeju da razvlače kablove. Potrudite se da odaberete najbolje.
Kako bi obezbedili funkcionalnost za korisnike u prostoru, utičnice i prekidači se postavljaju prema projektu na predviđena mesta. Važno je da budu na odgovarajućoj visini i da budu pravilno povezani, da ne bi došlo do kratkog spoja i pregorevanja.
Rasveta se takođe postavlja na mesta koja su predviđena prema projektu. Potrebno je voditi računa o pravilnom povezivanju i učvršćivanju, a sve kako bi se izbegle eventualne nezgode.
Kada se sve instalacije rasporede i povežu, potrebno je priključiti ih na elektrodistributivnu mrežu. Ovaj korak podrazumeva polaganje kablova od najbliže distribucione tačke do vašeg glavnog razvodnog ormana i za njega je zadužena elektrodistribucija.
Nakon priključivanja, potrebno je izmeriti potrošnju električne energije, zbog čega se upravo postavlja brojilo. Brojilo mora biti na lako lako dostupnom mestu kako bi moglo da se očitava bez problema.
Pre nego što se instalacija pusti u rad, potrebno je izvršiti testiranje svih elemenata. Testiranje je korak od velike važnosti, jer se električari jedino tako mogu uveriti da sve radi kako treba. Procedura podrazumeva da se ispita ispravnost osigurača, prekidača, utičnica, kao i kompletne rasvete.
Elektroinstalacije moraju biti bezbedne. To je najvažniji uslov, važniji čak i od funkcionalnosti. Ono što ne radi uvek može da se popravi, ali ako nešto od delova instalacije nije bezbedno, to može dovesti do ogromnih komplikacija u vidu kratkih spojeva.
Kod postavljanja elektroinstalacije se moraju koristiti vatrootporni materijali. Isto tako, sve metalne delove instalacije treba uzemljiti kako bi se sprečila opasnost od strujnog udara.
Osigurači i automatski prekidači služe za zaštitu sistema od preopterećenja i kratkih spojeva. Ovi uređaji su tu da prekinu strujni krug u slučaju preopterećenja, čime se sprečavaju požari i oštećenja kada se radi uvođenje struje.
Ako nemate dobre preporuke, a tražite kvalitetne majstore, preporučujemo da ispitate ponudu na nekom od veb-sajtova za pružanje elektrousluga. Najbrži način za pretragu jeste da ukucate električar Beograd (ili drugo mesto, u zavisnosti od toga gde živite), te da prođete kroz prvih nekoliko rezultata. Pravi elektroservis ćete prepoznati po transparentnim informacijama na veb-sajtu, dobrim recenzijama i izdavanju garancije za sve usluge kao i sve delove koje ugrađuju. Sa druge strane, kada pričamo o pojedincima, dobar električar radi temeljno sa jasnim rasporedom i pre svega poštuje bezbednost korisnika, zbog čega uvođenje struje shvata veoma ozbiljno.
Uvođenje instalacija je veoma važno uraditi planski i detaljno, jer nema (puno) prostora za greške. Sa elektroservisom koji radi preko 30 godina možete biti sigurni u kvalitet usluge. Vaši uređaji će biti bezbedni za korišćenje, a vaša rasveta potpuno funkcionalna. Ukoliko se pak opredelite za neiskusne majstore, može doći do mnogo veće štete od troškova za električnu instalaciju, a koja se može ticati i ljudskih života. Zato ne žurite sa odabirom majstora i uradite sve nužne provere. Isplatiće vam se.
Fotografije:
https://unsplash.com/photos/black-electric-tower-under-blue-sky-during-daytime-q22jhy4vwoA
https://unsplash.com/photos/white-power-strip-on-brown-wooden-floor-qjX0QBtDXto