Iako možda ne deluje tako, organizovanje preseljenja stana, kuće, kancelarije ili poslovnog prostora ne mora uopšte da bude previše teško kada se unapred pripremite i organizujete. Važno je da unapred odredite datum selidbe, pa se tako sve pripreme mogu obaviti na vreme i detaljno isplanirati.
Međutim, često se dešava da se potreba preseljenja pojavi iznenada bez mnogo vremena za planiranje selidbe i valjanih priprema. Zato će vam sigurno dobro doći naši korisni saveti za što bržu i lakšu selidbu.
U zavisnosti od veličine prostora i količine stvari za preseljenje odabraćete prevozno sredstvo - kombi ili kamion. Što se tiče agencije koja bi trebalo da obavi uslugu preseljenja, važno je da angažujete onu agenciju koja u svom portfoliju ima selidbe stanova širom Srbije, odnosno onu koja ima dovoljno iskustva da sve prođe baš onako kako ste zamislili.
Tek nakon toga je potrebno da krenete u pravljenje plana selidbe. Pred vama su saveti kako da proces preseljenja prođe što lakše i jednostavnije.
Pre početka svakog posla važno je napraviti plan rada. Isti je slučaj i sa jednom ovako važnom aktivnošću poput selidbe u novi stan. Zbog toga je veoma bitno da unapred pripremite i razradite detaljan plan, kako bi onda svaki segment preseljenja tekao glatko i baš onako kako ste zamislili.
Da bi selidba protekla bez teškoća, ovo su neke od stvari na koje morate obratiti pažnju i isplanirati ih unapred:
Kada ste sve navedeno dobro isplanirali i dogovorili, onda možete da krenete u samu realizaciju. Počnite prvo od nabavke materijala za selidbu! Ukoliko sami uradite određene sitnice proces preseljenja će biti znatno lakši i brži.
Iako skoro svaka agencija za selidbe nudi usluge pakovanja nameštaja u sopstvene kutije, vi značajno možete ubrzati taj proces tako što ćete sami nabaviti sav potreban materijal i upakovati željene stvari.
Najbolje su kutije od pića, jer su čvrste. Za garderobu i posteljinu najbolje su velike kutije iz prodavnica konfekcije, elektro uređaja, salona nameštaja. Alternativa za meke stvari su i velike vreće za đubre od 120 litara koje možete kupiti u svim većim prodavnicama.
Skupite materijale za oblaganje - novine, makaze, stiropor, krpe, kartone, sunđere, vakum foliju, pucketavu foliju. Nabavite i sve pomoćne elemente za pakovanje, kao što su makaze, smeđa lepljiva traka, nož, markeri u više boja, hemijska olovku, metar...
Veoma je važno da ojačate dno svake kutije lepljivom trakom, kako ona kojim slučajem ne bi pukla i tako uništila sve vaše vredne i dragocene stvari. Preporuka je da tanjire stavljate u plastične kese, između svaka dva tanjira stavite karton i slažite u kutijama uspravno.
Najbolje bi bilo da elektronske uređaje i aparate za kuću spakujte u originalne kutije (ako je moguće), ako ne, onda je važno da ih dobro obložite i zaštitite kako se ne bi oštetili. Isključite i smotajte kablove električnih uređaja, a na svakom naznačite čemu pripada i kako je bio uključen. Sve one teške, veće stvari pakujte u kutiju, svaku zasebno, a lakše stavljajte zajedno u jednu kutiju.
Da bi ceo postupak selidbe sa jedne na drugu lokaciju prošao bez ikakvih problema, brzo i lako, nije dovoljno da samo pripremite stvari iz starog stana. Naprotiv, neophodno je da i novi prostor pripremite za useljenje vaših stvari.
Važno je da detaljno organizujete gde će šta od vaših stvari da stoji u novom stanu, kao i da premerite dimenzije prostora, kako biste znali da li se vaši komadi nameštaja uklapaju u novu sredinu, posebno ako je u pitanju mali stan.
Niko ne kaže da će preseljenje u novi stan biti jednostavan, ali ako budete imali sreće moći ćete da prođete vrlo lako sa celim procesom preseljenja. Pored svih navedenih stvari koje bi trebalo da odradite kako biste se što brži i lakše preselili, važno je da pronađete pouzdanu agenciju za selidbe, koja će svu organizaciju preuzeti na sebe i učiniti vaš prelazak na novu lokaciju i te kako komfornim.