Ako se razmišlja o tome da li u Novom Sadu treba kupiti stan u starogradnji ili novogradnji, mišljenja agenata koji se bave prodajom nekretnina su različita. Izvesno je da svaki stan u starogradnji ili novogradnji ima svoje mane, ali i prednosti.
Stanovi koji su izgrađeni u starijim zgradama u Novom Sadu, građeni su po tadašnjim standardima humanog življenja. Poznato je kako je većina tih starijih stanova, kvalitetno građena i da ima deblje zidove. Ali ako kupite stariji stan, izvesno je da ćete morati da ga u osnovi renovirate. Međutim moramo napomenuti da automatski ne znači ako stan poseduje debeo zid da je i termoizolovanost bolja.
Ako kupite stariji stan, sigurno vas očekuje obavezna promena stolarije, osim ako je prethodni vlasnik nije ranije zamenio. U starijim stanovima, instalacije za struju su češće u lošem stanju pa vam svakako sledi promena strujnih kablova, sijaličnih grla, konektora i razvodne table sa osiguračima.
Salonski stanovi u Novom Sadu, građeni su uglavnom u stambenim zgradama starije gradnje i oni poseduju visok plafon i debele zidove i to je svakako odlika predratne stare gradnje. Ako kupite stan u zgradi starije gradnje to znači da ćete verovatno imati znatna ulaganja kako bi svoj novi životni prostor, uredili po svom ukusu i potrebama.
Starogradnjom možemo nazvati i stare stambene zgrade, koje su građene za vreme Jugoslavije. Neke od tih zgrada zahtevaju renoviranje, jer su se neke od betonskih fasada počele kruniti. Ali postoje u ponudi i stanovi u starim izuzetno očuvanim zgradama pa neko pravilo uvek ima i svoje izuzetke.
Mlađi ljudi se u poslednje vreme znaju češće opredeliti za kupovinu salonskih stanova, jer te stanove moraju renovirati, ali ih zato renoviraju prema svom ukusu i svakodnevnim životnim potrebama, tako da su često i zadovoljni što u te svoje stanove, ostavljaju i neki svoj prepoznatljivi pečat. Pojedini licencirani agenti iz Novog Sada smatraju da su stanovi u starim zgradama kvalitetnije građeni, jer stare zgrade poseduju stabilnije temelje, a u okolini se nalaze parkovi i staze koji su idealni za odmor i opuštanje bilo koje generacije.
Velika prednost stana u novogradnji, pre svega je zbog same unutrašnjosti koja „miriše“ na novo i veoma važno, stan u novogradnji se ne mora odmah sređivati. U novom stanu nemate potrebu šmirglanja, malterisanja i krečenja zidova i plafona, promene vodovodnih i kanalizacionih cevi ili zamena stolarije.
Arhitekte u novije vreme, projekte prilagođavaju modernom načinu života u Novom Sadu. U novim zgradama nema dugačkih hodnika, stanovi se grade za potrebe maksimalno funkcionalanog života, a svaki kvadrat je dobro iskorišćen.
Pre nego što se odlučite za kupovinu novog stana, ipak preporučujemo da obavezno proverite koji su građevinski materijali korišćeni u izgradnji stambene zgrade, kako vam se ne bi desilo da morate ispravljati propuste arhitekte ili izvođača radova.
Važne informacije za kupce koji prvi put kupuju nekretninu:
Po novom zakonu u stare zgrade se mora puno ulagati, počevši od sređivanja fasade i ugradnje kvalitetne izolacije, sređivanja unutrašnjih hodnika pa i pomoćnih prostorija. U Novom Sadu se u ponudi mogu pronaći stari stanovi odličnog kvaliteta, ali se u novogradnji zato mogu pronaći i određeni propusti, zato što neki investitori žele uštedeti pa se brzo po useljenju na nekim novoizgrađenim zgradama može recimo videti kako se fasada počela kruniti. U novim stanovima pojedini majstori vešto kamufliraju neke nedostatke.
Verovatno ostajete zbunjeni dok čitate ove redove pa se pitate da li da kupite stan u starogradnji ili u novogradnji. Zato vam toplo preporučujemo da pre odluke o kupovini stana u novijoj ili starijoj zgradi, kontaktirate nekog od licenciranih agenata iz Novog Sada.
Agenti agencije će saslušati vaše izlaganje pri prvom sastanku i uz iskustvo koje imaju, sigurno će predložiti prve korake i pokrenuti potrebne aktivnosti, tokom kojih će se zajedničkom saradnjom i dogovorima, doći do približavanja stavova i najvažnije konačnog odgovora da li vašoj porodici i vama za život odgovora stan u starogradnji ili u novogradnji.